INGREDIENS KÖKET

Vår besatthet av världens bästa djurfoder och ingredienser har fått oss att investera över 80 miljoner pund i att bygga ett toppmodernt Ingredients Kitchen som testar, bearbetar och lagrar dessa exceptionella ingredienser och färdiga produkter.

Denna investering garanterar att våra partners kan ha fullständig tilltro till ursprunget och spårbarheten för varje recept som produceras på GA Pet Food.

Genom att arbeta med mer än 700 ingredienser och över 800 olika formler har vi ställts inför utmaningen att automatisera ett mycket komplext system. I sann GA-stil har detta resulterat i betydande investeringar och samarbete mellan många organisationer världen över för att leverera en banbrytande lösning för alla våra partnermärken.

Vi använder också automatiserade vägledda fordon (AGV) för att hjälpa till med att flytta ingredienser och livsmedel på plats. Tre mjukvaruföretag har samarbetat för att automatisera hela anläggningen, i syfte att eliminera mänskliga fel.

Dessutom kommer vi, som en del av vår ambitiösa expansion, att etablera en ny mörk butik/lager som uteslutande kommer att arbeta med robotar.

Vår Investering. Din Framtid.

Roger Bracewell

Ordförandens kommentar till Ingredients Kitchen

Ingrediensköket har två separata funktioner, var och en designad och byggd för att gynna var och en av våra värdefulla partners. För det första möjliggör det testning och karantän av 367 torra råvaror, som lagras och doseras separat i 1.5-tons batcher. Dessa ingredienser mals sedan och hålls redo för extrudering, vilket undviker eventuella förseningar.

För det andra underlättar det lagringen av 758 olika extruderade kibble-sorter i 15,000 600 individuella lådor i skafferiet – varje låda innehåller cirka 7,000 kg färdig produkt – så att produkten kan testas innan packning och därefter packas i ett av XNUMX XNUMX olika påsformat.

Hela processen gör det möjligt för oss att spåra och spåra varje ingrediens som används i varje påse som säljs till slutkonsumenten, vilket garanterar säkerheten genom omfattande övervakning i varje steg.

Hur fungerar det?

Bulkintag

Kärnan i att skapa exceptionellt djurfoder är noggrant urval av ingredienser och rigorösa tester. Över 600 ingredienser från fler än 130 leverantörer väljs noggrant ut för användning i ingrediensköket. Varje ingrediens måste klara våra stränga tester innan den godkänns; GA Pet Foods automatiserade provtagnings- och testfunktioner sätter den globala standarden.

Korn, vete och ris, tillsammans med andra bulkingredienser levererade antingen lösa eller i väskor, anländer till bulkleveransområdet där de passerar genom två magneter utformade för att upptäcka och extrahera eventuell metall som finns.

Vid denna tidpunkt sker automatisk provtagning. Systemet beräknar intagstiden för varje leverans för att samla in slumpmässiga prover genom hela partiet, vilket säkerställer konsekventa tester. Prover samlas in, märks och skickas till laboratorium för analys, med resultat som vanligtvis är tillgängliga inom 48 timmar.

När de har klarat inspektionen överförs ingredienserna till en av våra nittio karantänsilos – var och en kan rymma upp till 80 ton – där de finns kvar tills de har uppfyllt våra noggranna laboratorietestkriterier. Först då överförs de via ett spårsystem till lager ovanför Ballroom, redo för dosering i linje med tillverkningsorder.

Balsalen

Ballroom är där alla ingredienser från de tre olika vägningsmetoderna förs samman och kombineras i en Batch Container (BC). Bulkdoseringskärlen kommer in, ingredienserna från de automatiska vågarna hälls i och de slutliga komponenterna läggs till i operatörstipprummet. Upp till tre tillverkningsorder kan behandlas samtidigt.

När den väl doserats höjs BC flera nivåer, där ingredienserna blandas och passeras genom en kvarn. En sikt ser till att allt för fint material passerar kvarnen. Markmaterialet återförs sedan till den ursprungliga BC, som förs tillbaka till Ballroom-nivån.

Vissa material som inte lämpar sig för malning doseras separat efter att övriga ingredienser malts. Dessa placeras i gröna lådor och läggs till BC-blandningen separat i förextruderingsstadiet, det vill säga precis innan de går in i extrudern..

Hand Ingredienser

Pick-and-Mix-systemet har utformats för att producera upp till 22,500 120,000 pick-and-mix-lådor per år, med en maximal produktionskapacitet på 62 130 ton per år – cirka 50 lådor per dag. Våra köpare köper in varor från över 600 betrodda leverantörer i mer än XNUMX länder, vilket förser våra partners och GA Pet Food med över XNUMX olika ingredienser, allt från rökelse, ringblomma, anis och kanel till papaya och torkade insekter, allt för att skapa enastående och unika recept.

Våra nya Pick-and-Mix-anläggningar inom Ingrediensköket ger exakta doseringsmöjligheter, även för material som är svåra att hantera eller särskilt ömtåliga. Små ingredienser eller mikroingredienser doseras tillförlitligt för hand när automatiserade system inte kan uppnå de exakta toleranser och tillförlitlighet som krävs enligt våra standarder.

Kardex-systemet minimerar operatörsfel genom att övervaka platsen för varje blå låda och kontrollera vilken låda som presenteras för operatören, medan RFID-systemet som används vid tippstationerna, i kombination med vårt Genesis-system, säkerställer konsekvent operatörsnoggrannhet.

Ingredienser Intag

Vi har utvecklat vår egen proprietära IT-mjukvara, Genesis, för att övervaka, hantera och kontrollera varje aspekt av Ingredients Kitchen. Genom att använda RFID märkning och kontinuerlig provtagning ger vi absolut trygghet för våra partners och säkerställer högsta kvalitet för husdjur.

Vid leverans skrivs identifieringsetiketter ut och fästas på varje pall och väska för att förhindra förvirring under provtagning och lagerregistrering. Råvarorna registreras sedan, provtas och förvaras i karantänområdet tills laboratorietester är avslutade. Varje ingrediens följer en förinställd provtagningspolicy som bestämmer hur den ska provtas och vilka tester som ska utföras. Laboratorietekniker utföra provtagningen i enlighet med instruktionerna från Genesis.

När materialen har testats framgångsrikt, sekvenserar Genesis deras rörelse (via FLT) till en av de tre pall- och toteintagsgroparna. Varje pall eller väska skannas vid ankomst så att Genesis känner igen den nya ingrediensen, redo för bearbetning.

Förrådsutrymmet

Skafferiet består av 5,756 900 röda lådor, var och en kan rymma upp till 5 kg ingredienser, vilket ger den en total kapacitet på över 36 miljoner kilo. Designad för effektivitet och spårbarhet, Pantry består av XNUMX fack över sex gångar på åtta nivåer, arrangerade två djupa på varje sida.

Genom att använda RFID-systemet och kontrollrumsdriften säkerställer Pantry full spårbarhet och optimal ingrediensfräschhet. Henry, en av GA:s automatiserade guidade fordon, överför godkända ingredienser som finns i röda behållare från intagsgroparna till Pantrys skyttelsystem. Därefter placerar en av flera automatiserade kranar de märkta containrarna på lämpliga platser i Pantry-lagret.

Skafferiet hanteras med hjälp av vårt Integrated Warehouse Management System (IWS), som övervakar platsen och statusen för varje container i realtid via RFID. För att optimera effektiviteten lagras ingredienserna i tre distinkta zoner beroende på deras användning, med de mest använda materialen i zon A, vilket ger den kortaste restiden för kranen.

Laboratorier

Kvalitet är ett av GA Pet Foods kärnvärden och av största vikt i alla aspekter av vår verksamhet, särskilt i vårt laboratorium på plats. Som en vetenskapligt ledd tillverkare utför våra tekniker cirka 1,166 XNUMX tester per vecka – inklusive mikrotester, aska-, fiber-, olje-, fukt- och proteinanalyser på alla råvaror och färdiga produkter. Vårt kvalitets- och livsmedelssäkerhetslaboratorium är utformat för att vara tvärfunktionellt och omfattar närings- och regelefterlevnad, äkthet och mikroprofilering, säkerhet, sensorisk analys och innovation.

Vårt expertteam ger trygghet genom att leverera oöverträffade påståenden och matkvalitet. Investeringar i den senaste tekniken gör det möjligt för oss att tillhandahålla data om livsmedelsintegritet, vilket säkerställer att alla produkter uppfyller regulatoriska kriterier.

Den avancerade tekniken gör att vi kan utföra många tester internt som tidigare lagts ut på entreprenad, vilket ger GA stramare kontroll över tester och dramatiskt minskar omloppstiderna.

Med de mest avancerade instrumenten och enastående tekniker kan vi rapportera MOP (fukt, olja och protein) testresultat på minuter snarare än timmar.

Varje ingrediens genomgår ett flertal kvalitetskontroller för att säkerställa att endast de bästa materialen accepteras för användning. Varje ingrediens tilldelas en skräddarsydd testregim och specifikation baserat på dess unika egenskaper och sårbarheter, med detaljerade riskbedömningar utförda innan köp, vilket säkerställer full spårbarhet för varje produkt.

Laboratorieteamet koordinerar testning med hjälp av en definierad process. Varje nytt prov tilldelas en unik streckkod, som skrivs ut på en etikett och fästs på provbehållaren. Provet skannas och deponeras vid utlämningsstället för råvaror i laboratorium 1, innan det överförs till laboratorium 2, där det skannas med en NIR-testmaskin. Mikrobiologisk testning för Salmonella och Enterobacteriaceae utförs sedan.

Råingredienserna läggs sedan in i Genesis för att fastställa de nödvändiga våtkemiska testerna – inklusive MOPFA (fukt, olja, protein, fiber, aska) – som vi nu kan slutföra inom 48 timmar. Laboratoriet har ett nära samarbete med både råvaru- och kvalitetskontrollavdelningarna, som släpper färdiga produkter först efter godkännande via våra strikta testprotokoll.

Skafferiet

Lardern kan rymma mellan 9.8 och 12 miljoner kilo sällskapsdjursfoder och är helt kontrollerad, vilket ger aktuell information om partnerlager. De blå containrarna – kända på GA som BFCs (Blue Finished Containers) – överförs till lagerkranarna för lagring via ett skytteltransportfordon. Dessa fordon rör sig längs spår i en kontinuerlig slinga, samlar in BFC från salongen och levererar dem till skafferiet.

Larder kan lagra 14,864 650 lådor som var och en innehåller mellan 800 och 78 kg husdjursmat redo för packning. Denna mycket lyhörda och kontrollerade miljö kan hantera cirka XNUMX lådrörelser per timme.

Vad är ett Automatiskt Styrt Fordon (ASF)?

GA Pet Food använder två typer av automatiskt styrda fordon (AGV) i ingrediensköket, kallade "Henry" och "Arthur". Henry och Arthur, designade och konstruerade för GA av ett amerikanskt teknikföretag, är pålitliga och produktiva tillskott till vårt team.

Henry är snabbast, färdas i 2 m/s och väger 1.5 ton. Arthur är betydligt tyngre med 2.5 ton och, förståeligt nog, något långsammare med 1.8 m/s.

Båda fordonen styrs av laserremsor som navigerar deras rutter, och kontrollrummet övervakar dem via Genesis.

Henrys roll är att överföra röda containrar till och från skafferiet, medan Arthur är ansvarig för att hantera batchcontainrarna, flytta dem mellan källaren och stationen som förberedelse för extrudering.

När det är dags att ladda batterierna flyttar Henry och Arthur in i en "hålla vid liv"-zon för att behålla strömmen medan ett annat fordon ersätter deras batteri med ett fulladdat.

Camels and Mules (Europas första utomhus AGV)

GA Pet Foods Camel and Mules är Europas första automatiserade styrda fordon (AGV) för utomhusbruk. De liknar små skåpbilar eller lastbilar och använder magnetiska gyrosystem för navigering. Båda fordonen är designade och byggda i Amerika och färdas i hastigheter upp till 1 m/s.

Vi byggde en dedikerad väg för kamelen och mulorna, komplett med barriärer och trafikljus som möjliggör dubbelriktad trafik och ger tre korsningsvägar för andra fordon på plats. Vägen är försedd med värmekuddar för att hålla den fri från frost, is och snö, vilket säkerställer en halkfri yta under hela året.

Efter att Arthur – en av våra andra AGVs – har följt sin dedikerade väg runt den bortre sidan av skafferiet och avslutat sin resa vid en transportör på stationsområdet, lastas batchcontainrarna på Camel. Camel kan transportera upp till tre satscontainrar till pre-extruderingsområdet på en enda resa.

När ett recept har tillverkats placeras det i en blå behållare – känd som en Blue Finished Container (BFC) – och överförs sedan via en AGV-skyttel som kallas Mule till Parlor-området i Ingredients Kitchen-byggnaden. Mulen kan överföra fyra BFC:er på en resa.